ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
H Tirunesh Dibaba και ο Galen Rupp ήταν οι μεγάλοι νικητές στον μαραθώνιο του Σικάγο ο οποίος διεξήχθη την Κυριακή με 400000 συμμετέχοντες απ’ όλο το κόσμο.

O Galen Rupp ήταν ο μεγάλος νικητής στην κούρσα των αντρών και ταυτόχρονα ο πρώτος Αμερικάνος που κερδίζει τον αγώνα μετά το 2002. O χάλκινος ολυμπιονίκης στον μαραθώνιο έκανε μια πολύ έξυπνη κούρσα και με 2:09:20 ‘έκοψε πρώτος το νήμα αφήνοντας πίσω του σπουδαιους αντιπάλους όπως ο Abel Kirui (KEN) που τερμάτισε δεύτερος με  2:09:48 και τον Bernard Kipyego (KEN) που συμπλήρωσε την τριάδα του βάθρου με επίδοση  2:10:23.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτός ήταν μόλις ο τέταρτος μαραθώνιο του Rupp και η επίδοση του στο Σικάγο είναι η καλύτερη που έχει σημειώσει στην απόσταση.

10 Michael Shelley (AUS) 2:12:52

Στις γυναίκες η Tirunesh Dibaba (ETH) είχε μία «άνετη νίκη» (όσο άνετη μπορεί να είναι σε ένα μαραθώνιο) με χρόνο 2:18:31 ενώ μετά τον αγώνα δήλωσε πως πλέον θα αφοσιωθεί στο μαραθώνιο με στόχο το παγκόσμιο ρεκόρ.

Την δεύτερη θέση στις γυναίκες κατέλαβε η Brigid Kosgei (KEN) με  2:20:22  και την τρίτη η Jordan Hasay (USA) με 2:20:57.