ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
φωτο αρχείου, πηγή:stivos.gr, eurokinissi
Ο Κώστας Γαλανόπουλος και η Αναστασία Καρακατσάνη αναδείχθηκαν πρωταθλητές στα 10χλμ σε δρόμο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξήχθη παράλληλα με το Run Greece στην Λάρισα  με την συμμετοχή περισσότερων από τριών χιλιάδων δρομέων στα 5 και 10 χλμ.

Στην κούρσα των αντρών ο Γαλανόπουλος(ΓΣ Αμαρουσίου) έκοψε πρώτος το νήμα σε 31:42 ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η επιτυχία του αθλητή του Γιώργου Τσαλτάκη έρχεται μόλις μία εβδομάδα μετά την τέταρτη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθώνιου. Την δεύτερη θέση στους άντρες κατέλαβε ο Θεόδωρος Αναγνώστου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με 31:58 ενω την τριάδα των μεταλλίων έκλεισε ο Χρήστος Μποντούλης(ΟΑΚ Αίγινας) με 33:22.

Στις γυναίκες πρώτευσε η Αναστασία Καρακατσάνη(ΓΣ Γλυφάδας) με 34:33. Η Σόνια Τσεκίνη( ΦΣ Άργους Ορεστικού) κατέλαβε την δεύτερη θέση  με 37:13 ενώ τρίτη πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η Χριστίνα Κατζουράκη (Νίκη Βόλο) με 38:13.